DZP.242.220.2021 Usługa kompleksowej obsługi wydruku i urządzeń drukujących
Postępowanie nr Z43/3152
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Borowska 213 50-556 Wrocław NIP: 8981816856Data założenia postępowania:
2021-07-20
Terminy
Termin składania
2021-09-01 12:00
Termin otwarcia
2021
-09
-01 13
:00
Szczegóły postępowania
Tryb postępowania
Przetarg nieograniczony
Znak sprawy
DZP.242.220.2021
Rodzaj zamówienia
Usługi
Progi postępowania
Unijne
Kwota jaką zamawiający planuje przeznaczyć na realizację zamówienia
0 PLN
Data publikacji kwoty
2021-09-01 - 12:00:59
Przedmiot postępowania
Opis przedmiotu
Przedmiotem zamówienia jest: Usługa kompleksowej obsługi wydruku i urządzeń drukujących
Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia jest określony w Opisie przedmiotu zamówienia i w Formularzu cenowym - Załączniki nr 2A i 5 do SWZLista pytań
Lp. | Tytuł pytania | Data wysłania pytania | Status |
---|---|---|---|
1. |
Pytania dot. postępowania
Pytania dot. postępowania Treść pytania:W formularzu cenowym pozycja nr 50 i 51, tj. Epson LX-300 i Epson Stylus SX 425W brak jest wskazanej ilości tuszy. Czy Zamawiający może dookreślić ile tuszy dla tych urządzeń jest wymagane?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
20.08.2021 | |
2. |
pytania
pytania Treść pytania:Wrocław, dn.16 sierpnia 2021r.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
im Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
ul. Borowska 213
Wrocław 50-556
Dotyczy: Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z Działem II ustawy PZP i przepisami art. 132 i nast. ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2019) [zwanej dalej także „pzp”]. Przedmiotem zamówienia jest: Usługa kompleksowej obsługi wydruku i urządzeń drukujących
nr sprawy: DZP.242.220.2021
Szanowni Państwo,
W związku z istotnymi zapisami dotyczącymi wymogów stawianych przez Zamawiającego, a mogących znacząco ograniczyć konkurencyjność, pragniemy zadać następujące pytania:
Pytanie nr 2: ISO 27017 – zał.nr 5 OPZ – pkt.4
W jakim celu Zamawiający żąda certyfikatu ISO 27017?
Jest to certyfikat, którym dysponują dostawcy chmur i dedykowany jest dla nich. Przedmiotem zamówienia nie jest dostawa chmury, a Wykonawcy korzystając z usług dostawców chmur nie muszą posiadać takiego certyfikatu. Wystarczającym jest aby to dostawcy chmury dysponowali takowym certyfikatem. W związku z powyższym, czy Zamawiający odstąpi od powyższego zapisu?
Pytanie nr 1: zał.5 OPZ – pkt.19 ppkt.k,u,v
a.)Oprogramowanie zliczająco monitorujące musi mieć możliwość odczytu zbieranych informacji z urządzeń drukujących Zamawiającego tekstem otwartym (skrypt otwarty) JSON / ASCII, Oprogramowanie musi mieć możliwość odczytu plików w standardzie SOAP, MARS, MARVEL (HP), LEDM, PML oraz współpracy z interfacem POSIX
b.) Transmisja danych od agentów do serwera musi być szyfrowana jednym ze standardowych algorytmów kryptograficznych (np. DES, 3DES, AES, IDEA, BLOWFISH, TWOFISH, SERPENT).
Ad.a)Tak sformułowane wymogi ograniczają konkurencję, gdyż istnieją na rynku również inne systemy kodowania tekstu, spełniające oczekiwania Zamawiającego.
Czy Zamawiający odstąpi od powyższego?
Ad.b) Jest to kolejne ograniczenie konkurencyjności ze względu na fakt podania konkretnych algolytmów, ponieważ szyfrowanie jako środek ochrony danych nie jest obligatoryjnie objęte konkretnym certyfikatem SLL z danym algorytmem.
Czy Zamawiający odstąpi od powyższego?
Pytanie nr 3 – pkt.4 OPZ - ISO 27001:2014
Wymóg jedynie normy ISO27001:14 – ponownie ogranicza konkurencyjność. Norma z 2014 roku nie jest specyficzną normą, a normy wcześniejsze aktualizowane nie ustępują tejże. Ponad to są również nowsze normy, które mogą być stosowane zamiennie.
Czy Zamawiający odstąpi od powyższego?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
16.08.2021 | |
3. |
Pytania dot. postępowania
Pytania dot. postępowania Treść pytania:ISO 27017
W jakim celu Zamawiający żąda certyfikatu ISO 27017?
Żądanie przez Zamawiającego, by Wykonawca posiadał certyfikat poświadczający normę ISO 27017, tj. normę dotyczącą kontroli bezpieczeństwa informacji w chmurze, jest równocześnie żądaniem, by Wykonawca był dostawcą chmury. Certyfikat ISO 27017 jest przewidziany dla dostawców chmur, nie zaś podmiotów korzystających z nich. Zamówienie, którego przedmiotem jest dostawa chmury, oraz zamówienie, którego przedmiotem jest świadczenie kompleksowej obsługi urz. drukujących, to de facto dwa różne zamówienia, które ze względu na brak tożsamości podmiotowej powinny być dwoma odrębnymi zamówieniami. Czy Zamawiający wykreśli powyższy zapis, który w oczywisty sposób utrudnia uczciwą konkurencję?
Testy penetracyjne lub badania oprogramowania w Biurze Cyberbezpieczeństwa lub ABW
W jakim celu Zamawiający żąda potwierdzenia przejścia testów oprogramowania?
Zwróciliśmy się do MS o wyjaśnienie dotyczące testów oprogramowania które pojawiło się w postępowaniu i poniżej cytujemy ich odpowiedź. Wg naszej wiedzy Zamawiający nie powinien w tym wypadku wymagań tego typu oświadczeń. Odpowiedź w całości załączamy do przedmiotowych pytań.
Cyt: „Biuro Cyberbezpieczeństwa nie jest jednostką certyfikacyjną i nie wystawia certyfikatów świadczących o jakości zabezpieczeń aplikacji, a jedynie dokonuje oceny w zakresie wpływu danego oprogramowania na bezpieczeństwo jednostek organizacyjnych objętych nadzorem Biura, wobec czego opinia Biura Cyberbezpieczeństwa nie może być wykorzystywana jako świadectwo poprawnego zabezpieczenia aplikacji poza wskazanym wyżej kontekstem”.
Uściślając, Biuro Cyberbezpieczeństwa sprawuje nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu ochrony cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz jednostkach podległych Ministrowi Sprawiedliwości lub przez niego nadzorowanych.
Czy wobec pojawiających się oczywistych wątpliwości, iż Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu nie jest jednostką podległą Ministerstwu Sprawiedliwości, Zamawiający wykreśli powyższy zapis?
Oprogramowanie zliczająco monitorujące musi mieć możliwość odczytu zbieranych informacji z urządzeń drukujących Zamawiającego tekstem otwartym (skrypt otwarty) JSON / ASCII
Oraz
Oprogramowanie musi mieć możliwość odczytu plików w standardzie SOAP, MARS, MARVEL (HP), LEDM, PML oraz współpracy z interfacem POSIX
Istnieją inne systemy kodowania teskstu, które umożliwiają odczyt żądanych danych, wobec czego żądanie Zamawiającego skryptu JSON/ASCII a następnie, by odczyt plików odbywał się w standardzie SOAP, MARS, MARVEL, LEDM, PML i współpracę z interfejsem POSIX staje się bezzasadne. Określając wymagania w powyższy sposób w oczywisty sposób utrudnia się uczciwą konkurencję. Czy wobec tego Zamawiający wykreśli powyższy zapis?
Transmisja danych od agentów do serwera musi być szyfrowana jednym ze standardowych algorytmów kryptograficznych (np. DES, 3DES, AES, IDEA, BLOWFISH, TWOFISH, SERPENT).
Wskazanie konkretnych algorytmów kryptograficznych jest niezgodne z ustawą Pzp i sposobem opisania przedmiotu zamówienia. Powszechnie obowiązujące prawo nakazuje stosowanie szyfrowania jako środka ochrony danych osobowych, nie wskazując konkretnego certyfikatu SLL o określonym algorytmie kryptograficznym. Czy wobec tego Zamawiający wykreśli powyższy zapis?
ISO 27001:2014
Dopuszczenie jedynie normy ISO 27001:2014 ogranicza możliwość przystąpienia do postępowania o udzielenie zamówienia szerszej grupie Wykonawców. Sformułowane postanowienie dopuszcza tylko normę z 2014r., przy czym nie jest to istotna cecha normy, od której powinno zależeć dopuszczenie Wykonawcy do udziału w postępowaniu, gdyż również starsze normy będą prawidłowe, o ile tylko będą one aktualizowane. Czy wobec tego Zamawiającego wykreśli powyższy zapis?
Załączamy również odpowiedzi na odwołanie dot. postępowań prowadzonych przez Sąd Okręgowy w Warszawie i Sąd Rejonowy w Białymstoku (znak sprawy odpowiednio ZP/OI/11/21 oraz G-26-15/21).
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
13.08.2021 | |
4. |
Pytanie o średnie ilości wydruków
Pytanie o średnie ilości wydruków Treść pytania:Zamawiający w "Pytaniach i odpowiedziach" pisze:
"Nie wyrażamy zgody na zaproponowane przez Państwa uśrednianie ilości wydruków w przypadku drukarek "offline", preferujemy system odznaczania wyżej wymienionych drukarek oraz zliczania ilości wydrukowanych stron w czasie rzeczywistym." System zlicza ilości wydrukowanych stron w czasie rzeczywistym dla urządzeń „online” natomiast co w przypadku odłączenia urządzenia MFP od komputera, system nie będzie mieć możliwość odczytu licznika. Drukarka taka może nadal funkcjonować jako kserokopiarka, dodatkowo ze strony Wykonawcy będzie objęta usługą serwisową, a mimo to nie będzie naliczana ilość wydrukowanych stron. Z doświadczenia wiemy, że takie urządzenia mogą być nieobciążane kosztami nawet klika miesięcy. Ilość wydrukowanych kopii będzie się nawarstwiać co spowoduje kumulację kosztów i wystawienie faktury w miesiącu w którym dojedzie do rozliczenia. Na raporcie oraz fakturze zostanie ujęta ilość wydruków z całego okresu gdzie urządzenie było „offline”.
W dużych instytucjach drukarki niemal codziennie są przenoszone, odłączane lub wymieniane, powoduje to rozłączanie urządzenia z programem monitorującym wydruki. Dlatego też przedstawiany w pytaniu funkcjonalność, która ma takim sytuacjom zapobiegać. Wszystkie urządzenia po ponownym podłączeniu do programu lub zebraniu licznika są rozliczone do stanu rzeczywistego. Czy Zamawiajścy zaakceptuje rozliczenie wg wskazanego systemu- średniej ilości wydruków, wg danych zebranych ze wszystkich drukarek Zamawiającego?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
09.08.2021 | |
5. |
gwarancja
gwarancja Treść pytania:Zamawiający wymaga:
"Minimum 36 miesięcy gwarancji producenta, świadczonej na zasadzie: odbiór urządzenia od klienta i dostawę do klienta naprawionego urządzenia lub naprawa w miejscu instalacji. W cenę powinny być wliczone ewentualne przeglądy wymagane przez producenta urządzenia."
Standardowa gwarancja producenta wynosi 24 mies., a w przypadku zakupu przez firmę 12 mies.. Czy Zamawiający dopuszcza 12 lub 24 miesiące gwarancji producenta biorąc pod uwagę czas trwania umowy to 24 miesiace?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
09.08.2021 | |
6. |
Pytanie dot. warunków udziału w postępowaniu
Pytanie dot. warunków udziału w postępowaniu Treść pytania:Proszę o informację czy Zamawiający rozważy dodanie warunku udziału w postępowaniu polegającym na udowodnieniu, iż Wykonawca posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe aby świadczyć usługi będące przedmiotem zamówienia na najwyższym poziomie. Ustalenie warunku wykazania się doświadczeniem w realizacji podobnych usług zapewni Zamawiającemu bezpieczeństwo wyboru Wykonawcy, który będzie świadczył usługi w sposób należyty.
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
06.08.2021 | |
7. |
Pytanie do postępowania
Pytanie do postępowania Treść pytania:Jak obliczyć wydrukowane strony w urządzeniach objętych umową w przypadkach, gdy Wykonawca w pełni obsługuje Zamawiającego m.in. wysyła materiały eksploatacyjne, Zamawiający drukuje strony - ale Wykonawca nie widzi stron wydrukowanych w systemie z powodu problemów technicznych? Problemy techniczne mogą się zdarzyć z powodu pewnych działań ze strony Wykonawcy lub ze strony Zamawiającego (w większości przypadków). Na przykład drukarka jest przenoszona w inne miejsce, w którym na komputerze nie ma zainstalowanego oprogramowania lub oprogramowanie komputera jest ponownie instalowane, a Wykonawca tymczasowo traci podgląd urządzenia- staje się ono niewidoczne dla systemu. Aby ten problem rozwiązać, potrzebny jest czas i może być utrudnione- zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej związanej z COVID-19. Bazując na doświadczeniu, które mamy z innymi klientami, których obsługujemy i aby upewnić się, że współpraca będzie przebiegała należycie dla obu stron umowy, proponujemy rozwiązanie dla tego typu problemów technicznych - polega to na tymczasowym zastosowaniu średnich ilości wydruków dla urządzenia tymczasowo niewidocznego w sieci, obliczanych na podstawie historii drukowania z pozostałych urządzeń (widocznych w sieci). Jest to bardzo pomocne w terminowym wystawianiu faktur i śledzeniu poziomu tonera w oparciu o średnią liczbę wydrukowanych stron. W miesięcznym raporcie wskazujemy wówczas, które strony zostały skalkulowane na podstawie średnich ilości wydruków, a w ciągu najbliższego miesiąca pracownicy Wykonawcy i Zamawiającego mogą rozwiązywać tego typu problemy. Główną zaletą zastosowania średnich jest to iż, proces zliczenia wydruków przebiega płynnie, a po rozwiązaniu problemu technicznego otrzymujemy rzeczywiste dane.
Czy Zamawiający zaakceptuje takie rozwiązanie lub mógłby zaproponować inne rozwiązanie, jak obliczyć wydrukowane strony, gdy są one niewidoczne z powodów technicznych?
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
21.07.2021 |
Załączniki
Dodatkowe informacje
Warunki korzystania z platformy
- Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
- Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
- Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
- Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.