DZP.242.141.2020 - Dostawa leków z programów lekowych
Postępowanie nr Z64/3159
Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu
Borowska 213 50-556 Wrocław NIP: 8981816856Data założenia postępowania:
2020-05-26
Terminy
Termin składania
2020-07-07 12:00
Termin otwarcia
2020
-07
-07 13
:00
Szczegóły postępowania
Tryb postępowania
Przetarg nieograniczony
Znak sprawy
DZP.242.141.2020
Rodzaj zamówienia
Dostawy
Progi postępowania
Unijne
Kwota jaką zamawiający planuje przeznaczyć na realizację zamówienia
0 PLN
Data publikacji kwoty
2020-07-07 - 12:00:00
Przedmiot postępowania
Opis przedmiotu
Lista pytań
Lp. | Tytuł pytania | Data wysłania pytania | Status |
---|---|---|---|
1. |
PYTANIA
PYTANIA Treść pytania:Szanowni Panstwo,
w załączeniu przesyłam pytania.
Dotyczy zapisów umowy (załącznik do SIWZ)
Czy w celu miarkowania kar umownych Zamawiający dokona modyfikacji postanowień projektu przyszłej umowy w zakresie zapisów:
1. §6 ust. 5 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisów na : „Wykonawca gwarantuje stałość cen netto zaproponowanych w ofercie przetargowej przez cały okres trwania umowy, chyba, że nastąpi zmiana stawki VAT, wówczas Wykonawca zobowiązuje się do proporcjonalnej zmiany ceny brutto, cena netto pozostaje bez zmian.”?
2. §7 ust. 6 – Czy Zamawiający dokona zmiany zapisów na: „W razie opóźnienia w zapłacie Wykonawca jest uprawniony do naliczania odsetek ustawowych.” ?
3. §7 ust. 7 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu o: „Zgody tej nie można bezpodstawnie odmówić” ?
4. §11 ust. 1 - Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmniejszenie kary w przypadku nie przystąpienia lub przerwania wykonywania przedmiotu umowy przez Wykonawcę dla zadania 10 z „…20% ogólnej wartości umowy…” na „…10% wartości brutto niezrealizowanej części umowy…” ?
5. §11 ust. 2 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmniejszenie kary w przypadku opóźnienia w dostawie lub wymianie towaru zareklamowanego dla zadania 10 na „…0,1% wartości niezrealizowanego zamówienia za każdy dzień opóźnienia…”?
6. §11 ust 5 – Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisu dla zadania 10 na: „Zamawiający uprawniony jest do potrącenia kar umownych z płatności wynikających z faktur, po uzgodnieniu z Wykonawcą.”.?
7. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu przyszłej umowy o klauzulę antykorupcyjną o treści:
„Strony zobowiązują się, że ani Strony ani ich pracownicy lub przedstawiciele (i) nie będą oferować, dokonywać, obiecywać, autoryzować ani akceptować jakichkolwiek płatności lub przekazywać żadnych korzyści majątkowych, w tym między innymi łapówek, bezpośrednio lub pośrednio, urzędnikom państwowym, organom regulacyjnym ani nikomu innemu w celu wpływania, wywoływania bądź nagradzania działania, zaniechania lub wydania decyzji w celu zagwarantowania nieuzasadnionej korzyści lub uzyskania bądź zachowania źródła przychodów (ii) będą stosować się do wszelkich praw antykorupcyjnych i innych pokrewnych regulacji. Strony oraz ich pracownicy lub przedstawiciele nie będą dokonywać płatności ani ofiarować upominków osobom trzecim, w związku z wykonywaniem Umowy. Każda ze Stron jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia drugiej Strony o naruszeniu postanowień niniejszego ustępu”.
8. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na uzupełnienie zapisu przyszłej umowy o nw. treść:
„W przypadku konieczności zwrotu zakupionego towaru, Zamawiający udostępni kopię rejestru warunków przechowywania produktu w aptece, od dnia dostawy do dnia zwrotu towaru.”.
W oparciu o obowiązujące przepisy prawne:
- Wytyczne UE z dnia 7 marca 2013 r. w sprawie Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.Urz. UE 2013/C 68/01 ) Rozdział 5 pkt 6.3 (produkty lecznicze, które opuściły pomieszczenia dystrybutora mogą powrócić do zapasów przeznaczonych do sprzedaży, tylko pod warunkiem potwierdzenia wszystkich wymienionych w Wytycznych okoliczności. Między innymi: klient wykazał że transport produktów leczniczych, ich przechowywanie i postępowanie z nimi odbywało się zgodnie ze specjalnymi wymogami dotyczącymi ich przechowywania)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki (Dz. U. z dnia 12 listopada 2002 r.)
§2. Produkty lecznicze i wyroby medyczne muszą być przechowywane w aptece w sposób gwarantujący zachowanie ustalonych dla produktu leczniczego lub wyrobu medycznego wymagań jakościowych i bezpieczeństwo przechowywania.
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2002 r. (Dz. U. 2002 nr 144 poz. 1216) w sprawie procedur Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (paragraf. 7 pkt 3 paragraf. 8 ust. 3 )
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 października 2009 r w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (Część I pkt. 4.26)
Pozdrawiam
Agnieszka Adamczyk
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
10.06.2020 | |
2. |
Pytania do umowy
Pytania do umowy Treść pytania:Dzień dobry,
Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania do umowy dot. niniejszego postępowania, tj.:
1. Do treści §3 ust.3 projektu umowy sprecyzowanego w części „D” formularza oferty. Mając na uwadze szczególny okres w jakim będzie realizowana umowa (stan epidemii), a co za tym idzie konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności, prosimy o wydłużenie terminu realizacji zamówienia do maksymalnie 48 godzin od chwili złożenia zamówienia.
2. Do treści §6 ust.5 projektu umowy. Mając na uwadze równość stron umowy wnosimy o zmodyfikowanie treści §6 ust.5 projektu umowy poprzez nadanie mu brzmienia: „W przypadku zmiany przepisów skutkującej zmniejszeniem lub zwiększeniem ustawowej stawki podatku VAT w trakcie obowiązywania Umowy zmianie ulegnie również wartość umowy brutto w wysokości proporcjonalnej do wprowadzonych zmian.”.
3. Do §7 ust.6(7) wzoru umowy. Czy Kupujący zrezygnuje z zapisu §7 ust.6(7) wzoru umowy, ewentualnie zmodyfikuje zapis w ten sposób, że za opóźnienie w zapłacie będą Sprzedającemu należne odsetki w wysokości prawem przewidzianej? Zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, wierzycielowi – w razie opóźnienia dłużnika z zapłatą – przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Natomiast art. 13 w/w ustawy ustanawia wprost rygor nieważności postanowień umownych ograniczających lub wyłączających prawa wierzyciela m.in. z art. 8 ust.1 ustawy. Stąd kwestionowany zapis będzie dotknięty nieważnością, a Sprzedającemu i tak będą przysługiwały odsetki w w/w wysokości na podstawie przepisów bezwzględnie obowiązujących. Równocześnie ze zmianą treści §7 ust.6 wzoru umowy w zakresie należnych odsetek ustawowych, prosimy o dopisanie warunku: "... z wyjątkiem należnej rekompensaty, zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. art. 10 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych”.
4. Do §10 ust.3 lit. b) projektu umowy. Wnosimy o wykreślenie z umowy zapisu §10 ust.3 lit. b) w brzmieniu zawartym we wzorcu umowy załączonym do SIWZ. Wskazujemy, że wykonawca zamówienia publicznego nie jest stroną umowy Zamawiającego z NFZ, nie ma wpływu na wycenę finansowania procedur medycznych przez NFZ i w związku z tym nie może być obarczany ryzykiem nieprzewidywalnej konieczności obniżenia cen związanych ze zmniejszeniem finansowania procedury medycznej przez NFZ.
5. Do §10 ust.3 lit. c) projektu umowy prosimy o dodanie słów: „, niezależnie od tego czy zagrażają w chwili obecnej.”.
6. Do §10 ust.3 projektu umowy. W treści wzoru umowy, w §10 ust.3 po lit. e) prosimy o dodanie punktu - lit. f) w brzmieniu: „f) będzie to spowodowane okolicznościami związanymi z wystąpieniem skutków COVID-19.”.
7. Do §10 ust.5 projektu umowy. Czy w przypadku zaprzestania przez producenta wytwarzania asortymentu/wygaśnięcia świadectwa rejestracji i braku możliwości dostarczenia zamiennika leku w cenie przetargowej (bo np. będzie to groziło rażącą startą dla Wykonawcy), Zamawiający wyrazi zgodę na sprzedaż w cenie zbliżonej do rynkowej lub na wyłączenie tego produktu z umowy bez konieczności ponoszenia kary przez Wykonawcę?
8. Do §11 ust.1 projektu umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisu umowy w §11 ust.1 poprzez zapis o ewentualnej karze za odstąpienie od umowy w wysokości 10% wartości brutto NIEZREALIZOWANEJ części przedmiotu umowy?
9. Do §11 ust.2 projektu umowy. Czy Zamawiający wyrazi zgodę na zmianę zapisu dotyczącego kar umownych za niedostarczenie w terminie zamówionej partii towaru lub wymianę towaru podlegającego reklamacji poprzez wprowadzenie zapisu o karze w wysokości 1% wartości NIEDOSTARCZONEGO w terminie zamówienia za każdy rozpoczęty dzień zwłoki? Zwracamy przy tym uwagę na niewspółmierność kar przewidzianych w umowie. Kupującemu za opóźnienie świadczenia pieniężnego może zostać naliczona kara w wysokości nie większej niż 9,5% w skali roku, liczona od kwoty, której dotyczy opóźnienie. Natomiast dla Sprzedającego przewidziana jest kara w wysokości 1825% w skali roku (5% x 365 dni) za opóźnienie świadczenia.
10. Do §11 ust.5 projektu umowy. Prosimy o dopisanie do §11 ust.5 następujących słów: „ pod warunkiem, że nie będzie to sprzeczne z obowiązującym prawem, a naliczona kara umowna będzie bezsporna oraz wymagalna.”.
11. Do §11 ust.8 projektu umowy prosimy o dodanie słów: „ niezależnie od tego czy zagrażają w chwili obecnej.”.
Z poważaniem
Joanna bumbul
Specjalista ds. przetargów
tel. 71 782 66 84
Załączniki do pytania:Odpowiedź:Załączniki do odpowiedzi: |
09.06.2020 |
Załączniki
Dodatkowe informacje
Warunki korzystania z platformy
- Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.
- Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.
- Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade, zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.
- Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.